BirGün Ankara

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, 23 Ağustos- 6 Eylül tarihleri arasında Türkiye’de yaşanan hak ihlallerini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta yayımlanan KHK ile birlikte kapatılan medya kuruluşlarının sayısında artış yaşandığını belirten Sarıhan, “Hak ihlallerine yenileri eklendi. Yeni ihraçlar, sürgünler, kapatılan medya kuruluşları ile iki yeni KHK geldi” diye konuştu.

İktidarın hukuksuzlukla inşa ettiği her duruma “derman” olan “mucizevi” KHK’ler ile Meclis’e darbe vurulmaya devam ettiğini dile getiren Sarıhan, “Yeni Türkiye’nin inşa sürecinde ‘makbul’ olmayan vatandaşların çalışma hakkı elinden alınırken, haksız yere elinden alınan işlerine ‘bir şekilde’ geri dönme ‘şansı’ yakalayabilenlerin ancak muktedirlerin lütfettikleri yerlerde var olabilecekleri de KHK ile hükme bağlandı” dedi.

Sarıhan’ın açıkladığı 23 Ağustos- 6 Eylül hak ihlallerinin bazıları şöyle:

“Hakkında yürütülen soruşturmalar kapsamında 3 Kasım 2016 tarihinde tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “Terör örgütü kurma, yönetme”, “örgüt propagandası”, “suç ve suçluyu övme” iddialarıyla 142 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı ana davasının dosyası, mahkemeler arasındaki uyuşmazlık nedeniyle ortada kalmıştı. Yeni KHK ile Demirtaş’ın yargılayacak mahkeme de bulunmuş oldu.”

İHRAÇ YETMEZ SÜRGÜN!

“694 Sayılı KHK ile, üniversitelerden ihraç edilen akademisyenlerin kurumlarına dönmelerinin de önü kesildi. Söz konusu KHK’ye göre, ihraç edilen bir akademisyenin üniversiteye dönmesi yönünde karar verilse bile ataması kendi kurumuna değil, Ankara, İstanbul, İzmir illeri dışında ve 2006 yılından sonra kurulan yükseköğretim kurumlarına öncelik verilecek şekilde yapılacak.”

“YANLIŞLIK” DA DÜZELTİLDİ

“AKP Antalya milletvekili Hüseyin Samani’nin, adı geçen ay ihraç listesinde yer alan kızı yayınlanan KHK ile işe iade edildi. Samani’nin kızı Betül Samani Gökay, 14 Temmuz’da OHAL kapsamında yayınlanan ve Türkiye genelinde 7 bin 395 kişinin kamu görevinden ihraç edildiği KHK listesinde yer almış ve bu ihraç AKP’li vekil tarafından “yanlışlık” olarak değerlendirilmişti.”

ÖĞRETMEN SÜRGÜNLERİ

“Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Eğitim Sen üyesi yaklaşık 1000 öğretmen okulların açılmasına günler kalan sürgün edildi. Öğretmenlere hangi kentlere gideceğinin bile söylenmediği, sadece sürgün kararının telefonla bildirildiği öğrenildi.”

YENİ BİR ROBOSKİ Mİ?

“Son bir haftada Hakkari ve Lice’de İHA/SİHA bombardımanı ve helikopterden açılan ateşle bir kişi yaşamını yitirdiği, altı kişinin de yaralandığı bilgisi basına yansıdı. Hakkari merkeze bağlı Oğul Köyü’ne bağlı Kanireş Çeşmesi bölgesi, ‘Bayraktar’ isimli silahlı insansız hava aracıyla (İHA/SİHA) bombalandı. Saldırıda bir köylü hayatını kaybederken, üç köylünün de yaralandığı belirtildi.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın