Yeni Akit Köşe Yazarı Sabri Balaman’ın 29.08.2017 tarihli Köşe Yazısı’ndan…

YORUMSUZ…

Yapılan hataların her geçen gün felaketler silsilesini tetikleyen boyutunun büyümesi bu konu üzerinde yoğunlaşmak gerektiğini ortaya koyuyor. ‘’Gerçek ByLock kullanıcısı ve tespiti nasıl yapılır?’’ Yetkililerin artık bunun bilincine varması gerekiyor. MİT, ByLock raporunu baz alarak teknik özet raporu ve FETÖ’nün merkezi casusluk üssü olan TİB’in veri erişim kayıtları ile IP kod numarasından çok rahat tespitler yapabilir.

MİT tarafından Bylock kullanıcılarına dair bazı linkler PDF olarak işaretlemiştir, nereden indirildiğine kadar bilinmektedir ve çok rahat erişim şifrelerini çözmektedir. ByLock veri tabanı şeması incelenerek programın kullanıcı tarafından kullanılıp kullanılmadığı raporlarda çok net görüldüğü incelenip yazılmıştır. İlginç olansa MİT’in çözümlediği raporlarda kumpas ve mağduriyetin dahi nasıl yapıldığını veri tabanı kayıtları iyice incelendiğinde görebiliyor olmasıdır.

ByLock’cuların nasıl tespit edileceğine dair yapılan çalışmada MİT resmi raporu baz alarak onlarca sayfalık bir liste hazırlamıştır. Yapılan önemli hatalardan biri; yönetim şemasının okunma ve analiz için açıklayıcı, okunaklı hale getirilmemesidir. Bilirkişi raporlarının çoğu bu nedenle açıklayıcı hale getirilemiyor. Bazı arkadaşlarımızın özel gayretlerle yaptıkları çalışmalarda ByLock tespitine ve kullanıcılarına detaylı bir şekilde görseller eşliğinde yer verilmiştir. 

Yapılan tespitlere göre 15 farklı taban veri merkezi kullanıldığı göz önüne gelmektedir. Resmi ByLock tabanının ve tablolarının ne işe yaradığını MİT tek tek açıklamıştır. Aktivasyon veri tabanında tüm işlem komutları görülmektedir. Aktivasyon komut ve işlemlerinde gerçek kullanıcının işlemcide logo tablosunda kayıt altına alınmasının çok net raporlara yansıdığını söyleyebiliriz. ByLock kullanıcılarının sohbetleri Whatsapp sohbetleri gibi istendiğinde verideki bütün kayıtlara çok rahat ulaşılmıştır. MİT, titiz çalışma sonucuna göre tarih ve çağrı mesaj bağlantılı bütün ekleri inceleyip ByLock kullanıcısı olup olmadığını çok net görebiliyor ve bilirkişilere gerekli rapor çalışması yapılmıştır.

 Dosya transferleri kayıtlarından şahısların kullanıcı olup olmadığı tespit edilmiş ve çok rahat ByLock kullanıcısı olduğu görülmektedir. ByLock kullanıcısı olarak MİT raporuna yansıyan sayı 190 bine yakındır. Yani burada anlatmak istediğim MİT’in çok özel ve güzel bir raporu olduğudur. Buna rağmen ByLock kullananın ben kullanmadım demesine de bir cevap niteliğindedir. 

MİT’in tüm bu çalışmalarına rağmen ByLock nedir bilmeyenlerin ByLock’la ilgi suçlanmasına ise elimizden gelen çağrıyı yapıyoruz. Amacımız at izi it izine karışmasın, suçsuz ve masum vatan evladının hakkı gasp edilmesin.

Peki, FETÖ ile hiçbir ilgisi olmadığı halde bir insan neden ByLock kullanıcılığı ile itham edilir? Her ne kadar MİT detaylı teknik çalışmalar yapılsa da gerçek kullanıcı ile kullanmayanın idari sorunlardan dolayı kasten veya görmezden gelinerek, kusursuz bir tespit çalışmasının kusurlu adli yönetiminden kaynaklı herhangi bir sonuca ulaşmadığını çeşitli savcılık ve mahkeme iddianamelerinde de görmekteyiz. 

İdari yanlışların kurbanı konumunda ciddi sayıda insan var. Başkasının adına aldığı hattan, başkasının wifisinden bağlanmalardan kaynaklı mağduriyetler çözülmesi en kolay sorunlardır. Yürütülen soruşturmalarda bu gibi hatalardan mağdur sayılarının artmasına yol açtığı gibi mağduriyetin boyutu da büyümektedir. 

Şu halde soruşturma savcıları ve mahkemeler ne yapmalıdır? Önlerine gelen şüpheliyle ilgili; samimiyetle ByLock kullanmadığını iddia edenlere ve FETÖ’nün karşısında olduğuna dair çapraz sorgularda delil sunmuş kişilere ByLock dışında en az iki üç kriterin daha olup olmadığına bakarak karar verilmelidir. FETÖ mensuplarının her şeyi inkâr ettikleri bir gerçek. Ancak nasıl olsa hepsi inkâr ediyor diyerek gerçekten ByLock kullanmadığı için inkâr eden insanlarla aynı kefeye koymak vicdani bir sorumsuzluk olacaktır. Mağduriyetlerin giderilmesi açısından suçluyu, suçsuzu ayırt etmek gerekmektedir. Feryat eden insan sayısının fazlalığının ciddi bir sorun olduğu görmemezlikten gelinmemelidir. 

İnsanlarımızın Sayın Cumhurbaşkanına olan sevgisini suiistimal etmeye çalışanları görmekteyiz.

Örnek vermek gerekirse 12 Ağustos günü Isparta’da FETÖ soruşturmalarından dolayı 6 aydır tutuklu olan bir vatandaşın ailesinin, Sayın Cumhurbaşkanımıza sevgisini ve hayranlığını ifade etme isteği üzerine Isparta Valisinin Cumhurbaşkanına bu ailenin babasının FETÖ’cü olduğunu belirtmesi onur kırıcı bir davranıştır. Masumiyet karinesini çiğnemek mülkiye idare amirlerinde yakışmadığını altını çizmek isterim. Sayın Cumhurbaşkanına sevgiyle sarılmak isteyen bir çocuğun hayallerini, dünyasını yıkmanın hiç kimseye yakışmayacağı gibi Isparta Valimize de yakışmadığını ifade etmek isterim. 

Ülkemin aziz milletine selâm olsun, dua ile kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın